W szpitalu można śpiewać, wyprawić „Wesele”, nauczyć się robić makijaż, przeprowadzić eksperymenty z ciekłym azotem i plazmą… Na lekarza można czekać w pięknym ogrodzie albo bezkarnie porysować sobie po ścianie… Można też wykorzystać gaz rozweselający, rozwiać wątpliwości podczas warsztatów i szkoleń lub korzystając z gotowych pakietów… W szpitalu można nauczyć się z dzieckiem jogi, poznać przyjaciół, odpocząć w domowych warunkach lub porobić fikołki w sali polisensorycznej… Można też zacząć pisać wiersze, zostać malarzem i wystawić swoje dzieła, można uprawiać aerobik lub rośliny, potańczyć i wiele więcej… Można to wszystko robić w Polsce. Bo są takie szpitale, dla których zadowolenie i uśmiech pacjenta są na pierwszym miejscu!

Rozstrzygnięto ostatecznie II Ogólnopolski Konkurs na Zakład Opieki Zdrowotnej Uśmiechniętego Pacjenta, którego organizatorem była Fundacja Joy Aim z Barlinka. Wydarzenie objęte było patronatem honorowym Rzecznika Praw Pacjenta i Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie z projektem „Pierwsza taka w Polsce Szpitalna Politechnika”- będącym owocem współpracy z naukowcami z Politechniki Częstochowskiej – uplasował się na piątej pozycji w ogólnopolskim zestawieniu (54 punkty) zdobywając tym samym WYRÓŻNIENIE! Jak podkreślili w uzasadnieniu członkowie Jury, „(...) za kreatywne i jedyne w swoim rodzaju połączenie nauki z ciekawością małych pacjentów oraz wzorową współpracę z innymi podmiotami w celu realizacji przedsięwzięcia”.