II Jurajskie Spotkania Onkologiczne

W dniu 14 listopada br. w ramach II Jurajskich Spotkań Onkologicznych pn. „Rak piersi – nowości w leczeniu onkologicznym, onkoplastyce i rekonstrukcji”, odbyły się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. NMP warsztaty chirurgiczne na Oddziale Chirurgii Onkologicznej.

Przeprowadzono dwie pokazowe operacje, w trakcie których pacjentkom wycięto zmienione tkanki, zastosowano protezę i uzupełniono tłuszczem odessanym z ich ciała. Operacje przeprowadzili: prof. Marek Budner z Centrum Leczenia Raka Piersi „Helios” z Bad Saarow pod Berlinem, dr Przemysław Jasnowski lekarz naszego szpitala oraz dr Artur Bocian ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii (uczniowie profesora Budnera).

Podczas operacji zastosowano nowatorskie metody leczenia polegające na wykorzystaniu kilku rodzajów metod rekonstrukcji piersi, z wykorzystaniem przeszczepu tłuszczu, rekonstrukcji protezami i symetryzacji piersi. Połączenie tych elementów rekonstrukcji piersi jest nowatorskie i były to pierwsze w Polsce warsztaty prezentujące połączenie tych technik. Metoda ta, jest stosowana w innych krajach np. we Włoszech, w Stanach Zjednoczonych czy w Niemczech. Celem warsztatów było doskonalenie i podnoszenie umiejętności oraz szukanie nowych kierunków leczeniu raka piersi w Polsce.

Wywiad z prof. Markiem Budnerem jest umieszczony na stronie internetowej pod linkiem:

http://czestochowa.wyborcza.pl/czestochowa/1,48725,19192840,czestochowa-doceniona-w-dziedzinie-chirurgii-piersi.html