Ponad siedemdziesiąt kobiet: częstochowskich Amazonek, pracowników medycznych i administracyjnych Szpitala na Parkitce oraz mieszkanek Częstochowy w samo południe wypuściło 150 różowych balonów na znak solidarności z kobietami zmagającymi się z rakiem piersi. Wszystko w ramach akcji #ParkitkaJestKobietą.

Chcemy także przypominać o profilaktyce, o tym, że chorują coraz młodsze kobiety. To szczególnie ważne w Roku Profilaktyki Raka Piersi, który został ogłoszony przez Sejmik Województwa Śląskiego - podkreśliła radna wojewódzka Marta Salwierak. Mamy też nową kampanię Śląskie.Dla kobiety z myślą o dużo szerzej zakrojonych działaniach profilaktycznych dla mieszkanek regionu. Będzie m.in. Różowy Bus, który także odwiedzi Częstochowę. Na jego pokładzie będzie można m.in. skorzystać z porad specjalistów i uczyć się samobadania piersi.

Jesteśmy tu, przed Szpitalem na Parkitce w Częstochowie,  w Dniu Kobiet, w dniu naszego święta. Mówimy o tym, co dotyczy każdej kobiety. Solidaryzujemy się z tymi, które teraz przeżywają dramat choroby - mówiła Elżbieta Markowska, szefowa Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki.

Każdy rodzaj wsparcia w chorobie, każdy gest w takiej sytuacji jest na wagę złota. To, co robią Amazonki w Częstochowie, sposób, w jaki integrują kobiety wokół wspólnej sprawy jaką jest profilaktyka raka piersi zasługuje na najwyższe uznanie - zaznaczył dr Jarosław Strzelczyk, kierujący oddziałem ginekologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. NMP w Częstochowie.

Rak piersi jest jednym z najważniejszych problemów zdrowotnych u kobiet w Polsce. Z obecnie żyjących, co 14 Polka zachoruje na raka piersi w ciągu swojego życia.