Przyszłych oraz świeżo upieczonych Rodziców wita w Szkole Rodzenia Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie niecodzienna niespodzianka. To graffiti przedstawiające bociany, motyle, gwiazdy i koniczynki na szczęście.

Naszym marzeniem było, aby pozytywnie zaskoczyć przyszłych rodziców. Wielu mówiło o tym, że wszystkie szkoły rodzenia

przepełnione są różem, że bywa to "przesłodzone". Dlatego poprosiliśmy o pomoc... Hiphopowca! - mówi Beata Krej, położna, która na co dzień koordynuje pracę Szkoły Rodzenia na Parkitce.

To było wyzwanie! Malowanie w tak wyjątkowym miejscu to dla mnie nowość, ale i okazja do wzbogacenia swojego doświadczenia. Najlepsze było to, że już w trakcie malowania przyszli rodzice pytali co to będzie, jakimi technikami się posługuję, co konkretnie robię. Bardzo miło będę wspominał tę pracę - podkreśla Patryk Gomoluch "Baton".

Szkoła Rodzenia Parkitka oferuje przyszłym Rodzicom bezpłatne zajęcia i konsultacje przygotowujące do narodzin dziecka.

Tematy zajęć dotyczą przede wszystkim spraw praktycznych np. tego, co ma spakować mama idąca do szpitala, jak ma rozpoznać, że poród już się zaczął, jak łagodzić ból, jak kąpać i przewijać niemowlę, jaką pozycję przyjąć przy karmieniu i wiele innych.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym odbywa się też cyklicznie Akademia Malucha czyli specjalne zajęcia edukacyjne dla Rodziców. Kluczowymi tematami realizowanymi w czasie warsztatów są pierwsza pomoc prowadzona przez ratownika medycznego Kampanii Bezpieczny Maluch (jest to autorski warsztat, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem) oraz "Bezpieczeństwo dziecka podczas podróży". Tematami towarzyszącymi są informacje z zakresu karmienia piersią, pielęgnacji skóry matki i dziecka, zabezpieczenie przyszłość dziecka itp.