Zakończenie pierwszego etapu modernizacji
Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym
im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie.
Część dziecięca już dostępna dla małych Pacjentów oraz ich Bliskich
Powita ich kot ... ParKITEK :-)

    W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym trwają intensywne prace z myślą o stworzeniu drugiego w województwie śląskim Centrum Urazowego. Bardziej komfortowo, sprawnie i efektywnie. To priorytety jeśli chodzi o opiekę nad Pacjentem po skomplikowanym urazie np. w wyniku wypadku komunikacyjnego. Do tego właśnie dążymy – podkreśla dr Jolanta Majer kierująca Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. NMP w Częstochowie i jednocześnie konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny ratunkowej. Starając się o uzyskanie statusu Centrum Urazowego placówka musi spełnić szereg wymogów. Jednym z najważniejszych jest doskonale funkcjonujący Szpitalny Oddział Ratunkowy. Robimy duży krok do przodu i oddajemy do dyspozycji małych Pacjentów oraz ich Bliskich część dziecięcą SOR-u. To koniec pierwszego etapu modernizacji. Wierzymy, że opieka nad dzieckiem np. poszkodowanym w wypadku komunikacyjnym będzie teraz na zdecydowanie wyższym poziomie, a komfort pobytu zarówno dziecka jak i rodzica nieporównywalnie większy – mówi Dariusz Kaczmarek, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie.

    W dziecięcej części SOR-u będzie dużo większa i przestronna poczekalnia dla Pacjentów, a warunki lokalowe dla personelu dużo korzystniejsze niż wcześniej. Poza tym nastąpi wyraźnie rozdzielenie części dziecięcej od obszaru dla dorosłych co ma ogromne znaczenie jeśli chodzi o bezpieczeństwo – tłumaczy dr Jolanta Majer.
    Całość przedsięwzięcia czyli kompleksowa modernizacja Szpitalnego Oddziału Ratunkowego pochłonie ok. 10 mln złotych, a ostateczne zakończenie prac zaplanowane zostało na koniec 2018 roku. W połowie roku gotowe ma być supernowoczesne lądowisko przed wejściem do SOR-u – bez konieczności przewożenia poszkodowanego korytarzami. Lądowisko będzie oświetlone, będzie istniała także możliwość lądowania w nocy. To przełom dlatego, że dotąd nie było szans by np. Pacjenta z bardzo skomplikowanym urazem przekazywać transportem lotniczym do specjalistycznych ośrodków replantacyjnych w Krakowie czy we Wrocławiu po zmroku.

    Dzięki niezwykłym, bardzo licznym (w sumie ponad czterdzieści!) propozycjom nadesłanym przez naszych Pacjentów oraz mieszkańców Częstochowy i całego regionu udało się także znaleźć imię dla kota, który na co dzień będzie „mieszkańcem” SOR-u. Zwyciężył... ParKITEK i takie właśnie imię otrzyma oficjalnie 16 marca 2018 roku:-)