15 października obchodzimy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, który ma przypominać kobietom na całym kontynencie o regularnych badaniach profilaktycznych i trosce o własne zdrowie. W Polsce rak piersi rozpoznawany jest najczęściej u kobiet w wieku 50–69 lat. Rośnie jednak liczba zachorowań u kobiet młodszych – szczególnie w przedziale wiekowym 20-49 lat. W tej grupie zachorowalność na raka piersi wzrosła prawie dwukrotnie w ciągu ostatnich trzydziestu lat. To sprawia, że rak piersi coraz częściej dotyka kobiet w pełni aktywnych zawodowo i społecznie.

Obok wczesnego wykrywania i leczenia chorób nowotworowych, rolą placówki medycznej jest edukacja, aktywne prowadzenie akcji profilaktycznych, a także wszechstronne wsparcie chorej i jej najbliższych. To zadanie staramy się właśnie wypełniać – podkreślił Dariusz Kaczmarek, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie. Lecznica ściśle współpracuje ze Stowarzyszeniem Częstochowskie Amazonki – tak zrodził się pomysł stworzenia niezwykłego spotu na znak solidarności z kobietami zmagającymi się z rakiem piersi, a także przypominającego w nieszablonowy sposób o badaniach profilaktycznych. Założyłyśmy różowe chusty, które powstały według autorskiego projektu naszych Amazonek, aby na ogromnym szpitalnym lądowisku zebrać się i ułożyć serce – symbol tego, że jesteśmy naszym sercem z każdą chorującą na raka kobietą na świecie, w Europie, w Polsce, a co najważniejsze, u nas, w Częstochowie – tłumaczy Elżbieta Markowska, liderka częstochowskich Amazonek.

Akcję wspiera także Narodowy Fundusz Zdrowia. To dla nas doskonały moment by przypominać o wszystkich programach profilaktycznych i możliwościach przeprowadzenia refundowanych badań. Natomiast udział w produkcji spotu na szpitalnym lądowisku był niezwykłą przygodą – podkreśliła Małgorzata Leszczyńska, kierownik Delegatury Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Częstochowie.

Spot można obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=xCAsI8PGrL0