Zakład Medycyny Nuklearnej

Godziny pracy Zakładu: 7:00-14:00

Kontakt: 34 367 34 31

Lokalizacja: ul. Bialska 104/118, Częstochowa

Wyposażenie:

Zakład Medycyny Nuklearnej wyposażony jest w nowoczesne urządzenie hybrydowe GE  NM/CT 870 DR - dwudetektorową gammakamerę z 16-rzędowym tomografem komputerowym, dzięki któremu mamy możliwość nałożenia obrazów scyntygraficznych z tomograficznymi, co daje szerokie możliwości diagnostyczne .

Badania radioizotopowe są pomocne w różnych dziedzinach medycyny, takich jak kardiologia, onkologia, urologia, endokrynologia i wiele innych. Pacjent skierowany na badanie scyntygraficzne otrzymuje dożylnie, doustnie lub podskórnie tzw. radiofarmaceutyk, czyli związek chemiczny umożliwiający zobrazowanie funkcji badanego narządu lub układu, połączony ze śladową ilością  pierwiastka promieniotwórczego. Badania scyntygraficzne mają charakter czynnościowy czyli przedstawiają funkcję narządu, komórek lub układów, w odróżnieniu od badań radiologicznych, które pozwalają na zobrazowanie narządów. Badania scyntygraficzne i badania radiologiczne wzajemnie się uzupełniają.

Wykonywane badania scyntygraficzne techniką SPECT-CT:

  • badanie układu kostnego techniką statyczną całego ciała i SPECT (CT) oraz badanie trójfazowe,
  • badanie perfuzji mięśnia sercowego w spoczynku i po wysiłku,
  • badanie węzła wartownika,
  • limfoscyntygrafia,
  • badanie dynamiczne i  statyczne nerek,
  • badanie tarczycy z użyciem technetu Tc-99m lub jodu J131,
  • badanie przytarczyc,
  • inne (śledziony, wątroby, slinianek, przewodu pokarmowego...).

Przygotowanie do badania:

Każdy rodzaj badania wymaga innego przygotowania, dlatego podczas rejestracji udzielamy szczegółowych informacji na temat wymagań i przebiegu badania.

Ciąża: z zasady jest przeciwwskazaniem do wykonania badania radioizotopowego.

Karmienie piersią: przed badaniem należy zapytać lekarza, czy karmienie piersią nie powinno być czasowo przerwane, bowiem znaczniki radioizotopowe mogą przedostawać się do mleka matki.

Poza tym badania izotopowe pozostają bezpieczne dla pacjentów. Wstrzykiwane radioizotopy nie są toksyczne, a dawka promieniowania jest niewielka. Narażenie na promieniowanie jest podobne jak w badaniu rentgenowskim, a często nawet znacznie mniejsze.

Prosimy, aby pacjenci punktualnie zgłaszali się na umówione terminy badań.

W zależności od rodzaju badania przeznacza się na nie różny czas, który jest rezerwowany indywidualnie dla każdego pacjenta.

Preparaty izotopowe (radioznaczniki) są sprowadzane i przeznaczone indywidualnie dla każdego chorego. Rozpad promieniotwórczy sprawia, że niewykorzystanych radioznaczników nie można przechować i użyć w późniejszym terminie. Dlatego w razie jakichkolwiek przeszkód utrudniających stawienie się pacjenta na wyznaczony termin, prosimy o poinformowanie nas o tym możliwie jak najwcześniej.