Jak opiekować się chorym na Alzheimera?
Kiedy osoba starsza zapomina słów, ma trudności z wykonywaniem najprostszych czynności, jest rozdrażniona lub otępiała - to może być Alzheimer. Opieka nad chorym, szczególnie w bardziej zaawansowanych stadiach choroby jest zajęciem całodobowym. W przypadku, gdy sami nie jesteśmy w stanie zająć się seniorem z powodów zawodowych, rozwiązaniem może być: dobry plan dnia, pomoc opiekuna domowego lub pielęgniarki.
- W Częstochowie jest duże zapotrzebowanie na dzienną opiekę nad osobami z przewlekłymi chorobami m.in. neurologicznymi – twierdzi Wioletta Skowron, dyrektor ds. pielęgniarstwa w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym. - W naszym mieście nie ma jednak placówek opieki dziennej dla takich chorych, dlatego rodziny same muszą sobie radzić z tym problemem. Niektóre korzystają z pomocy pielęgniarek.
Alzheimer - to postępująca, degeneracyjna choroba ośrodkowego układu nerwowego, charakteryzująca się występowaniem otępienia u osób powyżej 65 roku życia. W chorobie Alzheimera dochodzi do zaniku kory mózgowej. Charakterystycznymi objawami są zaburzenia pamięci, zmiany nastroju, zaburzenia funkcji poznawczych oraz zmiany zachowania.
Jak opiekować się chorym ? Bardzo istotne są codzienne ćwiczenia usprawniające działanie pamięci. Należy powtarzać informacje dotyczące tożsamości chorego, najbliższej rodziny. Bardzo pomocne jest wspólne oglądanie albumów rodzinnych, rozwiązywanie prostych quizów, krzyżówek, czy gra w szachy. Należy pamiętać także o ćwiczeniach fizycznych i spacerach, które pozwolą choremu dłużej zachować sprawność ruchową. Często chorzy na Alzheimera są zagubieni, mają problemy z odszukaniem drogi do domu. Z myślą o bezpieczeństwie należy chorego wyposażyć w identyfikator. Natomiast aby choremu ułatwiać samodzielną orientację w mieszkaniu pomocne okażą się duże kalendarze z oznaczonym dniem tygodnia, obrazki na drzwiach do pokoi, oznaczenia na szufladach i szafkach mówiące co się w nich znajduje.
Opiekun osoby chorej na Alzheimera powinien zadbać także o siebie. - Starajmy się wychodzić z domu, kiedy mamy taką możliwość, poświęćmy wolny czas na własne hobby, a przede wszystkim prośmy o pomoc i wsparcie, gdy czujemy się zmęczeni i bezradni. Pamiętajmy, że tylko będąc w pełni sił możemy efektywnie zatroszczyć się o chorego – radzi Marta Ziobro z warszawskiej firmy zajmującej się usługami opiekuńczymi. Jeżeli sami nie jesteśmy w stanie zająć się starszą osobą, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. W przypadku takich przypadłości jak Alzheimer bardzo pomocny może okazać się opiekun domowy, który zamieszka z podopiecznym i będzie wspierał go w codziennych czynnościach.
Rzecznik prasowy WSzS
zdj. arc/Promedica24