Astma pod kontrolą
Do Poradni Pulmonologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. PCK zgłasza się rocznie ok. 2,5 tys. pacjentów z astmą, czyli co czwarta osoba przyjmowana do lekarza pulmonologa skarży się na kaszel i duszności.
W okresie pylenia roślin i drzew astma zaostrza się - przebiega z alergią – towarzyszy jej m.in. katar. Wtedy też przybywa pacjentów przy ul. PCK.
- Każdy pacjent z astmą musi być pod stałą kontrolą lekarza i przyjmować leki do końca życia – twierdzi Dorota Orman z Poradni Pulmonologii.
O tym jak poważna to choroba przypomina Światowy Dzień Astmy, który od 16 lat obchodzony jest w każdy pierwszy wtorek maja. Od 2007 r. obchodzony jest pod hasłem "Przejmij kontrolę nad astmą”. Jego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem jaki stanowi astma oraz promowanie idei kontroli nad tą chorobą, tak by pacjent z astmą przestrzegając zaleceń lekarskich prowadził normalne i aktywne życie.
Astma to schorzenie zapalne górnych dróg oddechowym, wynikłe na skutek nadwrażliwości oskrzeli na rozmaite czynniki, takie jak wysiłek fizyczny czy alergeny. Najczęstszymi objawami, utrudniającymi codziennie funkcjonowanie, są duszności i kaszel. Astma jest chorobą nieuleczalną, stosując jednak odpowiednie leki można ją kontrolować. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie na astmę cierpi 300 mln, a w Polsce około 4 mln osób.
Rzecznik prasowy WSzS