W SOR zmierzyliśmy ból obiektywnie
W Szpitalnym Oddziale Ratunkowym WSzS mieliśmy szansę zapoznania się z nową technologią obiektywnego pomiaru bólu u pacjentów. Mierzyliśmy ból za pomocą monitora ANI. Pomiar natężenia bólu polegał na wykorzystaniu sygnału z naklejonych elektrod podczas zapisu EKG u monitorowanych pacjentów.
Urządzenie jest nowością na rynku medycznym, ale jest już coraz bardziej znane. Analizuje zmiany częstości rytmu serca jest to pośrednia ocena aktywności układu wegetatywnego wyrażona współczynnikiem ANI ( liczba od 0 do 100). U pacjenta bez bólu tętno zwiększone jest podczas wdechu i zmniejszone podczas wydechu wskazuje to wysoki współczynnik A.N.I. (50-70). Gdy odczuwany jest ból przeważa układ współczulny wyraża się to niskim współczynnikiem A.N.I. ( 20-30).
W szpitalach klinicznych w Polsce i zagranicą ANI było już stosowane do pomiaru bólu u pacjentów nieprzytomnych, podczas zabiegów operacyjnych i oddziałach intensywnej terapii.
Ból jest złożonym, subiektywnym, wewnętrznym osobistym przeżyciem, którego nie mogą doświadczyć bezpośrednio inni. Mierzony powszechnie za pomocą subiektywnej oceny pacjenta skali NRS 0-10 może być pomiarem niepewnym, bo wrażliwość osobnicza na bodźce bólowe bywa różna. Zależy od między innymi od cech osobowości, uwarunkowań genetycznych, wieku, kultury, płci.
- ANI daje możliwość obiektywnego określenia natężenia bólu, jako kluczowego objawu stanów zagrożenia życia. Jako przykład może posłużyć częsty problem, z którym pacjenci zgłaszają się do SOR, czyli ból w klatce piersiowej. Może on być zawałem serca, rozwarstwionym tętniakiem aorty, albo niegroźnym nerwobólem. Taka szybka wiedza o rzeczywistej sile bólu, poza oczywistymi objawami ki licznymi, jest niezwykle cenna, bo wyznacza właściwy, szybki tor diagnostyki. Umożliwia optymalizację leczenia przeciwbólowego, dobór dawki i właściwego leku. Dzięki urządzeniu ANI mieliśmy szansę przeanalizować takie przypadki i w krótkim czasie potwierdzaliśmy zawał serca, ostre zapalenie trzustki, rozwarstwienie tętniaka aorty. Inny przykład to ból głowy, może być objawem krwotoku podpajęczynówkowego – mówi Jolanta Majer, kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Może okazać się, że w przyszłości urządzenie będzie powszechne w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, bo silny ból widać na nim natychmiast.
Rzecznik prasowy WSzS