W Teatrze im. A. Mickiewicza odbyło się sympozjum naukowe z okazji 22-lecia istnienia Oddziału Noworodków i Wcześniaków oraz Oddziału Położnictwa i Ginekologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie pod hasłem "Festiwal Bliźniąt i nie tylko...".

Sympozjum zostało zorganizowane (18.11) po raz szósty przez Oddział Neonatologii WSzS. Mariusz Kleszczewski, Wicemarszałek Województwa Śląskiego wziął udział w jubileuszowej debacie. - Dzieci w łonie matki trzeba leczyć, nie ma dyskusji w tej nowoczesnej medycynie. Jeśli dziecko w łonie matki będzie dłużej, tym szybciej będzie się rozwijało. Dzięki pewnym działaniom systemowym i Województwa udało się zmniejszyć umieralność noworodków. Postaramy się być w tym rankingu jak najwyżej. Życzę Państwu z okazji jubileuszu satysfakcji i abyśmy mogli się spotkać za rok – powiedział wicemarszałek.

 - Szpital to nie tylko miejsce, gdzie trafia człowiek chory czy po wypadku, ale również miejsce, gdzie rodzi się życie. To w szpitalu rodzice przeżywają fakt narodzin swoich dzieci i to w szpitalu człowiek spędzą pierwsze dni swojego życia. Nasz szpital obecnie organizacyjne przezywa trudne chwile, jednak wśród tych wszystkich problemów w szpitalu istnieją oddziały, które jak perełki dodają blasku całemu szpitalowi. Jednym z takich jest oddział neonatologiczny obecnie zarządzany przez zespół dra Mariana Halkiewicza - mówił otwierając sympozjum Jarosław Madowicz, dyrektor WSzS.

Wykład „Bliźnięta – od mitologii do czasów współczesnych” wygłosiła dr n.med. Jolanta Warzycha z Oddziału Noworodków i Wcześniaków. - Z danych GUS wynika, że  trojaczki rodzą się raz na 6 tysięcy ciąż, a czworaczki raz na 500 tysięcy ciąż – referowała dr Warzycha. - Reakcja o ciąży mnogiej jest dla rodziców mieszanką szoku i radości. Sławni rodzice, którzy mają bliźnięta to George Bush, Margaret Thatcher...

Na teatralnej scenie wystąpiły dzieci urodzone na Parkitce, przygotowały swój mały program "Od przedszkola do Opola". 3-letni Szymon, 5-letnia Hania i 7-letni Jasio zaprezentowali się jako pierwsi. Hania zaśpiewała "Mówię wam, co ja z tymi braćmi mam". Potem siostry Zofia i Ola Trojak dały popis śpiewu i gry na keyboardzie, był też taniec latynoamerykański w wykonaniu Roksany i Kewina oraz piosenka z Kabaretu Starszych Panów w wykonaniu Hani i Rafała.

Oddział na Parkitce powstał w 1991 roku, po likwidacji szpitala przy ul. Kordeckiego. Pierwsze dziecko urodziło się 25 maja 1991 roku. W lutym br. nastąpiło połączenie Oddziału Noworodków i Wcześniaków z Oddziałem Neonatologicznym, od 1 lutego oddział liczy 40 łóżeczek dla noworodków. Natomiast 1 października oddział zmienił nazwę na Oddział Neonatologiczny. W 2012 roku urodziło się tu 1978 żywych noworodków. Ze statystyk wynika, że bliźnięta rodzą się na 80 ciąż a w naszym szpitalu w roku ubiegłym zostało odebranych 31 porodów bliźniaczych, w tym 31.

Rzecznik prasowy WSzS