Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie ma unikatowe w kraju urządzenie do automatycznego badania krwi. Teraz wystarczy godzina, by pacjent  poznał precyzyjny wynik.

Automatyczny analizator znajduje się w Banku Krwi. Szpital dzierżawi urządzenie warte 4 mln zł. - Analizator służy do oznaczania grup krwi i wykonywania prób krzyżowych. Badania są dokładniejsze, nie ma wystąpienia ryzyka błędów, jak przy badaniu ręcznym, jest szersza diagnostyka. Dzięki temu „kombajnowi” można dodatkowo wykonać badania RCKiK, które były w gestii Katowic – wyjaśnia dr Piotr Aramowicz z Banku Krwi z Pracownią Serologii Transfizjologicznej. -  Urządzenie może wykonać do stu badań jednocześnie. Wynik jest od ręki.

Takimi urządzeniami posługuje się kilka placówek w Polsce m.in. Wojewódzkie Stacje Krwiodawstwa. WSzS sprzedaje swoje usługi w zakresie Banku Krwi mniejszym placówkom: szpitalowi Hutniczemu i szpitalowi w Kłobucku. Na terenie szpitala znajduje się także terenowa stacja krwiodawstwa. Bank Krwi zaopatruje również oddziały zabiegowe chirurgii ortopedycznej i neurochirurgii w istotę kostno-gąbczastą, która służy do wykonywania ubytków kostnych w czasie zabiegów. - To nie jedyna nowość w naszym Banku – zdradza Piotr Aramowicz. - Poczyniono także inwestycje w sprzęcie do przechowywania krwi, zakupiono nowe zamrażarki, lodówki, wyremontowano pomieszczenia.  Mimo trudności finansowych wychodząc naprzeciw potrzebom szpitala przy ul. PCK dodatkowo utrzymano w tamtejszym budynku Poradnię Serologii i Bank Krwi. W ostatnich latach wzrosła ilość zabiegów w szpitalu, a to wiąże się z większą ilością zamawianych preparatów krwiopochodnych i większą ilością wydawanych pieniędzy na te preparaty. Każdy także może przyjść do nas i odpłatnie oznaczyć grupę krwi do celów identyfikacyjnych. Bank Krwi i serologia jest kluczową jednostką organizacyjną każdego dużego szpitala, bez niej nie mogłyby funkcjonować żadne oddziały w trybie planowym i nagłym. Jednostka ta podlega także organizacyjnie Ogólnokrajowej Służbie Krwi.


To nie jedyny sprzęt jaki trafił na Parkitkę. Trwają dostawy na dodatkowe urządzenia z dotacją Urzędu Marszałkowskiego(ponad 700 tys. zł) – w szpitalu pojawią się jeszcze w tym roku m.in. defibrylatory, kardiomonitory, łóżka do intensywnej terapii z materacem przeciwodleżynowym, bronchoskop optyczny.

Rzecznik prasowy WSzS