W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym odbyło się (23.11) szkolenie uzupełniające z zakresu przetaczania krwi i jej składników dla pielęgniarek i położnych.

- W szkoleniu uczestniczyły 132 osoby co świadczy o dużym zainteresowaniu tą tematyką

ale również potrzebą uzyskania uprawnień, które są niezbędne do przetaczania krwi i jej składników – informuje Renata Sówka z Działu Organizacji, Marketingu i Szkoleń WSzS. - Podstawą prawną realizacji szkolenia było Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 lutego 2005 roku w sprawie szkolenia pielęgniarek i położnych dokonujących przetaczania krwi i jej składników.

Celem szkolenia było zapoznanie uczestników m.in.: z zagadnieniami i aspektami związanymi z krwiodawstwem i krwiolecznictwem, organizacją Służby Krwi w Polsce, zasadami współczesnej transfuzjoterapii.

Wykładowcami byli pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Kurs zakończył się uzyskaniem zaświadczenia o odbyciu przeszkolenia uzupełniającego oraz uzyskaniem uprawnień do współuczestniczenia w procedurze przetaczania krwi i jej składników.

Transfuzja krwi (przetoczenie krwi) – to zabieg polegający na przetaczaniu pewnej ilości krwi lub składników krwi. Ma na celu substytucję utraconych składników. W przypadku transfuzji niezbędne jest stosowanie krwi zgodnej grupowo. Oprócz zgodności głównej (układ AB0) należy także wziąć pod uwagę zgodność czynnika Rh.

Transfuzja krwi jest zabiegiem wielokrotnie ratującym życie. Jest metodą leczenia rozległych urazów, w których nastąpiła znaczna utrata krwi, głębokiej anemii. Staję się niezbędna w trakcie operacji i transplantacji narządów. W Polsce wykonuję się około 1 mln transfuzji z których korzysta 150 000 Polaków. W USA natomiast co 3 sekundy dokonuję się takiego zabiegu. Oprócz krwi można także przetaczać jeden z jej składników płytki krwi. Rok rocznie wykonuję się około 5 mln takich transfuzji na świecie.

Rzecznik prasowy WSzS