W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie w Oddziale Ginekologii i Położnictwa rodzi się ponad dwa tysiące dzieci rocznie. Mamy i ich pociechy mają tu doskonałą opiekę.

- Oddział jest jedynym w tej części regionu, który jednocześnie zajmuje się porodami, patologią ciąży, ginekologią i zabiegami onkologicznymi. Mamy świetnych specjalistów, którzy posiadają podspecjalizacje, co pomaga we właściwym leczeniu pacjenta - twierdzi dr n.med. Jarosław Strzelczyk, kierownik Oddziału. - Zabiegamy, by nasz Oddział został przekształcony w ośrodek trzeciego stopnia referencyjności. Będzie to skutkować tym, że będziemy mogli leczyć najbardziej skomplikowane przypadki w położnictwie i patologii ciąży, podobnie jak odbywa się to na klinikach.

Dla pacjentek oddziału najważniejszy jest - poza fachową opieką - bezpieczny poród i odpowiednie ustalenie jego terminu, ale i również klimat i atmosfera Oddziału. Znajduje się tu nowoczesna sala pooperacyjna, nowoczesny sprzęt m.in. aparat KTG do komputerowej oceny akcji serca dziecka. Oddział potrafi dać pacjentce poczucie bezpiecznego pobytu, poza fachową opieką zapewnia szerokie badania diagnostyczne.

Za poród o czasie uważa się przyjście dziecka na świat między ukończonym 37 a 42 tygodniem. - Długość ciąży zależy od wielu czynników. Jeśli ciąża trwa zbyt długo, łożysko staje się mniej wydajne. Dlatego pacjentki kierowane są do szpitala i poddawane badaniom diagnostycznym, a w niektórych przypadkach stosuje się tzw. indukcję porodu tzn. podaje się środki wywołujące rozwarcie i skurcze macicy - dodaje dr Strzelczyk.
Aby upewnić się, że nic nie zagraża dziecku, w szpitalu wykonywana jest Kardiotokografia (KTG). Umożliwia sprawdzenie tętna dziecka oraz częstości i siły skurczów macicy. Wykonywane są również inne badania. Ultrasonografia (USG) pozwala skontrolować pracę łożyska i ilość wód płodowych, a także ocenić wielkość płodu. Aminoskopia – ocenia stan płynu owodniowego.

Rzecznik prasowy WSzS