W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. NMP w Częstochowie odbyła się (13.12) konferencja „Nowoczesne metody leczenia ran”.

Patronat honorowy nad konferencją objął dyrektor WSzS Jarosław Madowicz. - Cieszę się, że tak dużo osób bierze udział w tej konferencji. Świadczy to o dużym zapotrzebowaniu na tego typu działalność edukacyjną – mówi dyrektor Madowicz. - Profesjonalne leczenie ran wymaga aktualnej wiedzy medycznej. Leczenie ran stanowi trudny problem terapeutyczny, czasami bywa mało skuteczne, co powoduje cierpienie chorego, groźne powikłania, opóźniony powrót pacjenta do zdrowia, wydłuża czas hospitalizacji i zwiększa koszty pobytu w szpitalu.

Nowoczesne opatrunki to krótszy czas leczenia, zmniejszenie nakładu pracy personelu, zmniejszone koszty terapii. - To także lepsza jakość usług medycznych i satysfakcja pobytu w szpitalu – dodał dyrektor. W szkoleniu uczestniczyli pracownicy WSzS, pielęgniarki epidemiologiczne i lekarze z okolicznych szpitali. Celem konferencji było poszerzenie wiedzy fachowej, poznanie nowych metod leczenia ran oraz wymiana doświadczeń.

O bezpieczeństwie epidemiologicznym w trakcie udzielania świadczeń medycznych mówiła mgr Urszula Pabiś, specjalista w dziedzinie epidemiologii, kierownik Działu Epidemiologii WSzS. - Aby uniknąć zakażeń szpitalnych należy stosować procedury, które są opracowane i ukierunkowane na prewencję zakażeń. To przede wszystkim higiena rąk, higiena środowiska chorego, izolacja zakażonego lub podejrzanego o zakażenie pacjenta, higiena szpitalna, a także właściwe dokumentowanie czynników ryzyka, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa epidemiologicznego – informowała Urszula Pabiś. - Najczęstszymi zakażeniami szpitalnymi są: zakażenia układu oddechowego, moczowego, zakażenia ran i krwi. W szpitalach wielospecjalistycznych zakres zakażeń jest szeroki. Jednym z najważniejszych elementów jest stałe podnoszenie wiedzy personelu wykonującego świadczenia z zakresu prewencji zakażeń szpitalnych.

Wykład pt. „Flora mikrobiologiczna ran a antykobioterapia – tak czy nie ? Wytyczne Towarzystwa Leczenia ran” wygłosiła mgr Monika Pomorska-Wesołowska z Rudzkiego Laboratorium Analityczno-Bakeriologicznego „Korlab”. - Im więcej drobnoustrojów dostaje się do rany, tym większe ryzyko infekcji – wyjaśniała mgr Pomorska-Wesołowska. - Zapobiegać infekcji w ranie, to znaczy zabezpieczać pacjenta przed zakażeniami szpitalnymi poprzez mycie rąk, dezynfekcję skóry pacjentów i środowiska szpitalnego. Ręce personelu, niejałowe opatrunki oraz narzędzia to najczęstsze źródło przenoszenia infekcji.

Mikrobiolog musi zbadać wycinek z rany i określić postępowanie terapeutyczne. - Ranę trzeba oczyścić, pobrać materiał i prawidłowo wypełnić skierowanie, czyli napisać jak najwięcej o pacjencie – instruowała zgromadzonych w auli słuchaczy mgr Pomorska-Wesołowska. - Należy pobierać wycinek i wymaz, bo 7 proc. ran to rany nowotworotworzące. Trzeba więc pamiętać o badaniu histopatologicznym. Potem, by właściwie leczyć należy zastosować wytyczne postępowania miejscowego i ogólnego w ranach objętych procesem infekcji.

Uczestnicy konferencji wysłuchał m.in. wykładu nt. „System dobrany do rany. ABC zastosowania opatrunków i leków antyseptycznych” oraz „Czy leczenie ran przewlekłych musi być ekonomicznym fiaskiem. Analiza przypadków i systemu postępowania”. Na koniec pielęgniarkom i lekarzom wręczono certyfikaty.

Organizatorem konferencji był Dział Organizacji, Marketingu i Szkoleń, koordynatorem Renata Sówka.

Rzecznik prasowy WSzS