Szpitalny Oddział Ratunkowy w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym posiada nowoczesny aparat analityczny do pomiaru parametrów krytycznych, który pozwala na szybkie wykrycie tlenku węgla. Wystarczy 60 sekund, by stwierdzić zatrucie czadem.
Tlenek węgla potocznie zwany czadem jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, łatwo miesza się z powietrzem i w nim rozprzestrzenia.
- Tlenek węgla jest niewyczuwalny dla człowieka. Dostaje się do organizmu
przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. Wiąże się
z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen, blokując jego dopływ do organizmu
– mówi dr n. med. Jolanta Majer, kierownik SOR-u. - Stwarza to poważne
zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Tlenek węgla uniemożliwia prawidłowe
oddawanie tlenu do komórek, powoduje uszkodzenie mózgu oraz innych
narządów.

Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, zawał albo nawet śmierć. Szczególnie niebezpieczny może się okazać dla osób starszych, obciążonych chorobą niedokrwienną serca i kobiet w ciąży. Objawy zatrucia tlenkiem węgla to: nudności, wymioty, ból głowy, zawroty głowy, ogólne zmęczenie, duszność, trudnościami z oddychaniem, przyspieszony oddech i senność. Osłabienie i znużenie, które czuje zatruty pacjent oraz zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia powodują, że jest on całkowicie bierny, może utracić przytomność. Jeśli pomoc nie pojawi się w porę- umiera. - Lżejsze przypadki leczymy za pomocą tlenoterapii, cięższe przekazujemy do Ośrodka Ostrych Zatruć w Sosnowcu, do leczenia w komorze hiperbarycznej – dodaje dr Majer. - Często zatruciom tlenkiem węgla towarzyszą urazy głowy, które mogą mieć miejsce podczas utraty przytomności. Wykonujemy wtedy dodatkową diagnostykę.
Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla? Należy natychmiast zapewnić dopływ  świeżego powietrza, jak najszybciej wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze, jeżeli po wyniesieniu zaczadzony nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca i trzeba wezwać służby ratownicze. Podstawową przyczyną zatruć czadem jest niepełne spalanie węgla i paliw płynnych, do którego może dojść np. gdy zbyt szczelnie zamknięte są okna, brak jest właściwej wentylacji. Powoduje to powstawanie tlenku i utrudnia jego odpływ. Dlatego ważne jest aby zapewniona była właściwa wentylacja w pomieszczeniach , w których używane są piece gazowe, kuchenki gazowe, kuchnie węglowe.


Rzecznik prasowy W.Sz.S.