Nowoczesność wkroczyła do magazynów bielizny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Teraz automat liczy lekarskie fartuchy, prześcieradła i ręczniki. To wszystko za sprawą programu komputerowego i specjalnych bramek.

Od lutego podmiot, który został wyłoniony w postępowaniu przetargowym rozpoczął realizację umowy, której przedmiotem jest świadczenie kompleksowych usług pralniczych wraz z dzierżawą i praniem bielizny pościelowej i operacyjnej oraz pozostałych asortymentów dla W.Sz.S.

- Umowa o wartości ponad 2,7 mln złotych zawarta została na dwa lata. Oprócz usług prania i dzierżawy bielizny szpitalnej umowa przewiduje wprowadzenie nowoczesnego systemu identyfikacji radiowej zwanego RFID – tłumaczy Urszula Pabiś, kierownik Działu Epidemiologii W.Sz.S. - Technologia RFID jest obecnie jedną z najszybszych technik automatycznej identyfikacji. System ten pozwala na szybką i dokładną identyfikację przekazanych do prania oraz zwróconych po praniu asortymentów bielizny. Każda sztuka bielizny posiada wszyty specjalny Tag zwany także chipem. Każdy Tag natomiast posiada swój niepowtarzalny numer któremu można przyporządkować dowolne informacje, np.: rodzaj asortymentu, rozmiar, kolor, ilość prań, komórka przeznaczenia itp.

Sercem całego systemu są anteny radiowe zwane także bramkami, które połączone są poprzez specjalny czytnik z komputerem. Współpracujący z bramkami program komputerowy w sposób automatyczny dokonuje rejestracji wszystkich tagów znajdujących się w zasięgu anteny. Generowane w ten sposób dokumenty przyjęcia i wydania zapisywane są na dysku twardym po czym przesyłane są do bazy danych znajdującej się w pralni. Dzięki temu użytkownicy mają bezpośredni dostęp do dokumentów zdawczo-odbiorczych, poprzez stronę internetową wykonawcy usług. Wystarczy tylko podać login i hasło i  osoby upoważnione mogą drukować dokumenty dzienne jak również zestawienia tygodniowe czy miesięczne.

- Bezdotykowa identyfikacja pozwala na liczenie bielizny bez wyciągania jej z worków ochronnych, dzięki czemu znacząco poprawia się bezpieczeństwo osób bezpośrednio uczestniczących w przekazywaniu prania brudnego, które w systemie liczenia ręcznego narażone były bezpośrednio na działanie bakterii i wirusów znajdujących się na bieliźnie - dodaje Urszula Pabiś. - Nie bez znaczenia jest także możliwość jaką daje nowy system, a mianowicie kontrolę krotności prań. Jest to niezwykle istotne przy praniu bielizny operacyjnej barierowej, która zgodnie z zaleceniami większości producentów przeznaczona jest na określoną liczbę cykli pralniczych.

Rzecznik prasowy W.Sz.S.

11.02.2014r.